ידועים בציבור

אזרחים ישראלים רבים שלא מעוניינים במוסד הנישואין הדתי מסיבה כזו או אחרת, בוחרים בנתיב של הסכם ידועים בציבור, לכן עלינו להכיר את הפרקטיקה הזאת על כל היבטיה, ובעיקר להכיר בצורך של גורם משפטי בהסדרת היבטים בתוך היחסים.

הסכם ידועים בציבור

ידועים בציבור הם אנשים שמעוניינים לחיות יחד מבלי להינשא. בישראל חיים אלפי זוגות שנמצאים יחד בזוגיות מלאת אהבה והבנה מבלי רצון להתחתן. הם יכולים להיות יחד שנים רבות ביותר, מגדלים ילדים, מנהלים משק בית ויש להם חשבון בנק יחד. איך הם יכולים לחיות כך מבלי להתחייב במוסד הרבנות זה עניין רציני ביותר שמעניק להם יתרונות מסוימים על פני מי שהתחתן באופן הסטנדרטי. גם בקרב זוגות שאינם מסוגלים להינשא במסגרת הרבנות כמו למשל זוגות חד מיניים או בני זוג שלא מאותה הדת מקובל להיחשב כידועים בציבור. באתר betterlaw עורכי דין בטש רוטנברג ושות’ תוכלו למצוא מידע רב ורלוונטי בנושא זה ואחרים מעולם המשפט והחוק הישראלי.

מי הם ידועים בציבור?

בחקיקה אין הגדרה למי הם ידועים בציבור למרות שהמונח לכשעצמו מוזכר (ראה; הגדרת בן זוג- חוק בתי המשפט לענייני משפחה סעיף 1(2)(א)). ההגדרה התגבשה בפסיקות, אך גם שם אין הגדרה אחידה אלא ישנם תנאים שעל זוג הטרו-סקסואלי לעמוד בהם על מנת להיחשב כזוג ידועים בציבור;

ראשית, עליהם לחיות יחד כגבר ואישה- תנאי זה פורש בפסיקה כמקיימים יחסי ישות (ראה; ע"א 107/87 אלון נ' מנדלסון). שנית, עליהם לקיים משק בית משותף- תנאי זה פורש בפסיקה באופן יותר מקל שלא דורש שיתוף מוחלט (ראה; ע"א 621/69 נסיס נ' יוסטר).

בני זוג העומדים בתנאים אלו יכולים להיחשב ידועים בציבור, ומשכך זכויות וחובות של זוגות נשואים יכולות לחול גם על הידועים בציבור. הבעייתיות הגדולה בסטטוס של ידועים בציבור בניגוד לנישואין היא הוודאות. אין צורך ברישום הסכם ידועים בציבור, וכניסת זוג לתוך משבצת הידועים בציבור יכולה להיעשות גם ללא הצהרתם על כך.

מחד גיסא, מעמד הידועים בציבור פותר בעיה גדולה עבור זוגות ישראלים שלא רוצים או לא יכולים להינשא תחת המוסד הדתי, ומאפשר להם לחיות יחד בסטטוס שונה, אך כזה שמאפשר את החלת מירב החובות והזכויות של נשואים עליהם. מאידך גיסא, מעמד הידועים בציבור יכול לחול על זוגות שכלל לא רוצים להיכנס לגדרי הסטטוס ואף ללא ידיעתם, ומשכך יכול להחיל עליהם חובות וזכויות לצרכים שונים של החוק.

על החובות והזכויות של ידועים בציבור

  • להגדרה של בני זוג כאל כאלה שהם ידועים בציבור יש משמעויות משפטיות רבות ושונות.
  • חלק מפסקי הדין קובעים שאחד בני זוג אכן צריך להתחייב לשלם דמי מזונות לבן או בת הזוג.
  • גם לידועים בציבור קיימות הזכויות הקבועות בחוק בנוגע לחלוקה של הרכוש המשותף שלהם.
  • חוק יחסי הממון הסטנדרטיים המוכרים בחוק אינו תקף לגבי בני זוג לא נשואים אמנם בפסיקת בית המשפט לענייני משפחה יש קביעה לפיה חלה על הסכם ידועים בציבור חזקת השיתוף, שקובעת שבני הזוג הללו מוכרחים לשתף ולחלק ביניהם את כל הרכוש שהם צברו בכל שנות מהלך השהות שלהם יחד.
  • בנושאים כמו משמורת על הילדים, הסדרי הראיה, זמני השהות עם הילדים, דמי המזונות ועוד, ההתייחסות המשפטית לא תלויה במערכת היחסים שקיימת בין זוג ההורים, אלא תלויה באופן הורות. לפיכך, כלל החובות והזכויות החלות על גבי הורים שנשאו כרגיל במסגרת הרבנות חלות גם על הידועים בציבור שעוברים תהליך של פרידה.

מחפשים הסכם ידועים בציבור? כדאי לכם למצוא את המידע אצלנו

באתר betterlaw עורכי דין בטש רוטנברג ושות’ תוכלו לקבל מידע אמין, מקצועי ורחב היקף בנושאי משפחה, גירושין ועוד המון תחומים חמים ומעודכנים מעולם החוק והמשפט. אצלנו תוכלו להסתייע בכלים משפטיים שיסייעו לכם כאשר אתם צריכים לעמוד מול ערכאה משפטית או שאתם צריכים לברר אודות נושא משפטי חשוב בעל השפעה על הונכם. בנוסף, תוכלו להסתייע בעורכי דין מהטובים בארץ בהתמחויות שונות.

למאמרים נוספים באותו תחום

עורך דין ירושה מומלץ

סכסוכים סביב ירושה הם מצבים מורכבים במיוחד. בהתאם הטיפול בהם מחייב קודם כל בקיאות משפטית מעמיקה, ולא פחות חשוב, תשומת לב מלאה לכל פרט ופרט, נחישות וגם רגישות. בחלק לא מבוטל מהמקרים יש גבול דק בין פעולה חוקית שמובילה לצוואה מסוימת לבין פעולה לא חוקית, ולכן למיומנות של עורך הדין...

המשך קריאה
ביטול צו קיום צוואה

צוואה אמורה להסדיר באופן ברור, מעל לכל צל של ספק, את אופן חלוקת רכושו של אדם שהלך לעולמו. בדרך כלל זה אכן המצב, אבל יש גם מקרים שבהם הצוואה חשודה כלא אותנטית, כלומר ככזו שלא משקפת את רצונו האמיתי של הנפטר. הדרך למנוע מימוש צוואה פגומה שכבר ניתן עבורה צו...

המשך קריאה